Bankrota skaidrojums

FinansesMūsdienās daudzsološu uzņēmumu dibinātāji vai privātpersona aizņemoties lielu kredīta summu neapzinās, cik būs stabils ienākumu periods. Bet cilvēks cer uz to labāko, un uzņemas uz sevi risku, un izdara dārgu pirkumu kā, piemēram, jauns auto vai vēl lielāks tēriņš – jauna mājokļa iegāde, par ko apņemas izmaksāt kredītu, kas mērāms no 3 līdz 25 gadiem. Bet nepietiekošas zināšanas ekonomikā var pievilt, formējot noslēdzot aizņēmuma līgumu uz neizdevīgiem noteikumiem. Bet vēlāk šī neapdomība var radīt finansiālas problēmas, kad nāksies saskarties ar naudas trūkumu, nav pietiekošu naudas līdzekļu, lai segtu kārtējo mēneša maksājumu bankai.

2008. gadā tika izveidots tāds likumprojekts – maksātnespēja jeb bankrots juridiskām personām, gan privātpersonām. Parādniekiem pēc maksātnespējas pasludināšanas bija saistības ar kredītiestādi vēl 7 gadus, kaut vai tavu īpašuma vērtība ir zemāka nekā tad, kad to pirki, tad atlikušo summu nācās maksāt tik un tā. Pēc 2010. gada šis likumprojekts tika pārskatīts, un viss process ir kļuvis pieejamāks un lētāks, bet ar saviem kritērijiem, ieguvumiem un arī zaudējumiem.

Privātpersonai ir summas, kuras sasniedzot ir iespēja pieteikties maksātnespējas statusa iegūšanai: 7157 eiro, ja ir iestājies parādam izpildes termiņš un nav naudas kārtējam mēneša maksājumam, bet ja summa pārsniedz 14314 eiro un nav naudas, bet jūs tuvākā gadā laikā vairs nespēsit veikt ikmēneša maksājumus jūs varat pieteikties maksātnespējas procesa ierosināšanai.

Bet, lai varētu dabūt maksātnespējas statusu ir ne –pieciešama patstāvīga darba vieta, kas pārsniedz vai ir vienāda ar Latvijā noteikto minimālo algu. Vēl ir nepieciešama nauda valsts nodevas un administratora pienākumu segšanai – 645 Eiro. Personai obligāti jābūt Latvijas pilsonim vai nepilsonim. Jūs arī nedrīkstat būt izgājis maksātnespējas procesu pēdējo 10 gadus, kā arī jābūt patiesām ziņām par jūsu ienākumiem un īpašumiem par pēdējiem 3 gadiem. Arī kredīta naudai jābūt 70% izlietotai naudas ņemtajam mērķim – mājai, auto u.c., kā arī nedrīkstat naudu novirzīt citu aizņēmumu maksājumiem. Pēdējā gada laika, nedrīkstat būt apsūdzēts valstij nodokļu nemaksāšanā.

Maksātnespējas ieguvumi ir tas, ka jūsu īpašumiem ir kritusies  tirgus vērtība un jums atlikusī summa nebūs jāatmaksā pilnībā. Jums būs turpmākos 2 – 4 gadus, jānomaksā 30% no savas algas katru mēnesi, un pēc šī perioda, jūs būsiet no parādsaistībām atbrīvots.

Bet viens ļoti liels mīnuss ir tas, ka nākamos 10 gadus nevarēsiet  noformēt maksātnespējas statusu. Pēc tam kredītiestādes būs grūti pārliecināt par jūsu patstāvību finanšu jomā. Nāksies pierādīt ar īstermiņa kredītiem lielā laika posmā, kurus godīgi būsiet nomaksājuši bez aizkavēšanās un līdz galam.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.